O filme
Originálny názov: ZAVÝJAŤ PO SVOJOM
Distribučná premiéra: 8. september 2022
Žáner: kreatívny biografický dokumentárny film
Rok výroby: 2022
Celkový čas: 90 min.
Krajina: Slovensko, Maďarsko
Nosiče: DCP, MP4
Prístupnosť:
Jazyk: maďarský so ST
Réžia: Asia Dér
Námet: László Jakubecz, Gábor Czímer
Scenár: László Jakubecz, Gábor Czímer
Kamera: Balazs Domokos
Strih: Flora Erdely
Zvuk: Viktor Lente
Produkcia: Peter Kerekes
Koproducent: Éclipse film (HU), Rozhlas a televízia Slovenska (SK)
Producent: Peter Kerekes (SK), Julianna Ugrin (HU), Zsófia Zurbó (HU)
Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia
Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082
Synopsa
Lajos Kassák žil v pravicových i ľavicových diktatúrach, v revolučných časoch i počas vojen, tiež v demokracii a v každej ére vedel, ako človek aj ako umelec reagovať relevantne a bez toho, aby zradil svoje zásady. Film sleduje optikou Kassákovho životného príbehu osudy súčasných umelcov strednej Európy, ktorí sa stavajú proti moci tak, ako on.
Ako maliar a básnik sa Kassák stal počas svojho života (1887- 1967) častokrát nevítaným, keďže práve prostredníctvom umenia nachádzal spôsoby osobnej revolty voči systému a štátnej ideológii. Film sa vydáva po jeho stopách nie len na Slovensku a v Maďarsku, ale aj v Rakúsku, Čechách, Francúzsku, Nemecku či Ázii. Nemapuje jeho život biograficky, ale nachádza paralely medzi jeho skúsenosťami, tvorbou a umeleckým vplyvom u súčasných umelcov, kunsthistorikov, alebo milovníkov umenia, ktorí si dnes prechádzajú podobnými životnými príbehmi a starosťami ako kedysi on. Film ZAVÝJAŤ PO SVOJOM upozorňuje na dôležitosť postavy Kassáka vo svete výtvarnej a literárnej avantgardy, ako aj na jeho politickú angažovanosť.
Umenie, ktoré citlivo reaguje na sociálne procesy a čerpá z reality, je vždy nezávislé a vždy ohrozované. Aktuálna moc by ho chcela ovplyvňovať, s čím súvisí aj narastajúce napätie v radikalizujúcich sa spoločnostiach 21. storočia, ktorých kultúra je prepolitizovaná. Kassákov vesmír poskytuje príležitosť na to, aby sme preskúmali, aké možnosti má východoeurópsky, nezávislý a autonómny umelec, ktorý sa konfrontuje s ideológiou politických zriadení.
Môže byť v dnešnej dobe umenie ešte „Činom“, akciou, ktorá mení spoločenský diskurz? Nakoľko môže umelec meniť spoločnosť? Nie je dnes iba „Umením pre umenie“, pre úzku skupinu kurátorov, galeristov, zberateľov, intelektuálnej elity a „kaviarne“?
Producentom filmu je Peter Kerekes.